Umeå
Se alla

Umeåliberalerna: bygg en ny evenemangsarena i Umeå

Det är hög tid att sätta spaden i marken för en ny evenemangsarena i Umeå.

Umeåliberalerna vill att kommunen ska visa ledarskap för att förverkliga en modern arena för konserter, idrott och större arrangemang. Trots återkommande initiativ från engagerade eldsjälar inom Umeås närings- och föreningslivet har lite hänt under decennier av diskussioner. Det beror på politikens bristande ledarskap.

– Umeå har väntat länge nog. Det finns idéer, engagemang och vilja, men det som saknas är politiskt ledarskap. Nu måste politiken samla krafterna och gå från ord till handling, säger Hanna Lundin Jernberg, gruppledare för Umeåliberalerna.
Under hösten genomförde Umeåliberalerna en kampanj med tillhörande enkätundersökning. Ett återkommande svar från Umeåborna var att kommunen saknar just det en större evenemangsarena kan erbjuda.

En ny arena skulle stärka Umeås attraktionskraft ytterligare, både som plats att leva och verka i, och som besöksdestination från hela Umeåregionen. Den skulle möjliggöra större konserter, locka nationella evenemang som Melodifestivalen, och skapa bättre förutsättningar för stora idrottsarrangemang och konferenser.

– Umeå är redan en kulturstad, men vi kan bli ännu bättre. En evenemangsarena skulle ta oss till nästa nivå, stärka vårt varumärke och skapa fler möjligheter för både invånare och näringsliv, säger Hanna Lundin Jernberg.

Umeåliberalerna menar att kommunen nu måste ta initiativ till en konkret process tillsammans med näringslivet och andra aktörer för att förverkliga arenan.

Se mer i media:

P4 Västerbotten 

SVT Västerbotten